Toksygenne Clostridia u ludzi i w środowisku – webinar
Data i czas: 12 kwietnia 2023, Środa, godz. 15:00 – 17:00
Firma Don Whitley Scientific zaprasza na „Toksygenne Clostridia u ludzi i w środowisku”, bezpłatne seminarium internetowe w ramach szeregu akcji w zakresie mikrobiologii.
Wśród prelegentów znajdą się François P. Douillard z Uniwersytetu w Helsinkach, Paula Salgado z Uniwersytetu w Newcastle, Johann Peltier z Uniwersytetu Paris-Saclay i Maja Rupnik z Narodowego Laboratorium Zdrowia, Środowiska i Żywności.
Link do webinaru zostanie wysłany na godzinę przed rozpoczęciem (15:00 CET), więc upewnij się, że zarejestrowałeś się wcześniej!
Zapisz się bezpłatnie na tej stronie >>
Prelegenci
François P. Douillard
Uniwersytet Helsiński, Finlandia
François jest obecnie pracownikiem naukowym zajmującym się produkcją i sporulacją neurotoksyny C. botulinum. Przed dołączeniem do zespołu prof. Mii Lindström , François studiował i pracował z prof. Willemem de Vos (Uniwersytet w Helsinkach, Finlandia), prof. Douwe van Sinderen (University College Cork, Irlandia) i prof. Paulem O’Toole (University College Cork , Irlandia), gdzie badał różne mechanizmy i strategie opracowane przez bakteriofagi i bakterie jelitowe w celu interakcji ze środowiskiem.
Maja Rupnik
Narodowe Laboratorium ds. Zdrowia, Środowiska i Żywności, Słowenia
Maja Rupnik jest kierownikiem działu badań mikrobiologicznych w NLZOH (Narodowe Laboratorium ds. Zdrowia, Środowiska i Żywności) w Mariborze w Słowenii. Na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Mariborze uczy studentów medycyny i stomatologii. Clostridium difficile jest jednym z jej głównych zainteresowań badawczych od czasu uzyskania doktoratu w 1998 roku. Jej grupa badawcza zajmuje się środowiskowymi aspektami C. difficile, rozwojem metod izolacji C. difficile z różnych zbiorników oraz genomicznymi aspektami zmienności międzygatunkowej C. difficile. Inne tematy badawcze obejmują mikroflorę jelitową i epidemiologię molekularną różnych patogenów opornych na antybiotyki z perspektywy „Jedno zdrowie”. Maja Rupnik przewodniczy Komitetowi Organizacyjnemu Międzynarodowego Sympozjum C. difficile (ICDS) , który organizowany jest co dwa lub trzy lata w Słowenii. Od 2023 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Anaerobe”.
Johann Peltier
Uniwersytet Paris-Saclay, Francja
Szkolenie naukowe Johanna dotyczyło biologii molekularnej i genetyki drobnoustrojów.
Jest adiunktem na Uniwersytecie Paris-Saclay (Francja) w ramach grupy „regulatorowe RNA w Clostridia” (UMR9198) w Instytucie Integracyjnej Biologii Komórki (CNRS, Francja). Od ponad 15 lat zajmuje się podstawowymi badaniami nad Clostridioides difficile. Posiada szczegółową wiedzę i doświadczenie w zakresie fizjopatologii, a także manipulacji genetycznych C. difficile. W ramach swoich obecnych badań Johann jest zainteresowany identyfikacją nowych czynników związanych z patofizjologią C. difficile, ze szczególnym uwzględnieniem roli regulatorowych RNA.
Paula Salgado
Uniwersytet w Newcastle, Anglia
Dr Salgado jest biologiem strukturalnym i biochemikiem zainteresowanym białkami związanymi z patogennością i chorobami. Po uzyskaniu doktoratu w STRUBI w Oksfordzie oraz stażu podoktorskiego w Birkbeck i Imperial College London, założyła i prowadzi grupę Mikrobiologii strukturalnej C. difficile na Uniwersytecie w Newcastle. Jej laboratorium koncentruje się na szczegółowej charakterystyce strukturalnej i funkcjonalnej białek zaangażowanych w kluczowe szlaki patogeniczności głównego patogenu ludzkiego, Clostridioides difficile, obecnie najbardziej rozpowszechnionej infekcji szpitalnej w Wielkiej Brytanii. Łącząc biochemię, mikrobiologię i podejście strukturalne, badają zarodniki C. difficile i białka powierzchniowe.
Agenda
- Functional Genomics of Clostridium botulinum from an Infant Botulism Case – François P. Douillard
(„Genomika funkcjonalna Clostridium botulinum z przypadku dziecięcego zatrucia jadem kiełbasianym”) - Sporulation in C. difficile at the molecular level – Paula Salgado
(„Zarodnikowanie C. difficile na poziomie molekularnym”) - Przerwa
- Impact and mechanisms of cyclic dinucleotides signaling in C. difficile – Johann Peltier
(„Wpływ i mechanizmy sygnalizacji cyklicznych dinukleotydów w C. difficile”) - Clostridioides difficile in the environment: why is it important? – Maja Rupnik
(„Clostridioides difficile w środowisku: dlaczego jest to ważne?”) - Sesja Q&A
Współadministratorem danych jest firma Bentley Polska Sp. z o.o. Twój adres e-mail będzie wykorzystywany jedynie do rozsyłania informacji marketingowych. Zawsze możesz zrezygnować z otrzymywania naszych wiadomości. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres e-mail: iod@bentley.pol.pl