Nowoczesność w analizie mleka i produktów mleczarskich
Home » Seminaria i targi » Seminarium Puławy 2012

Seminarium Puławy 2012

29.10.2012r.

 

W dniach 26-27 października 2012 roku Firma Bentley Polska Sp. z o.o. zorganizowała we współpracy z Zakładem Higieny Żywności Pochodzenia Zwierzęcego Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach seminarium którego tematem wiodącym były: „Instrumentalne Metody Oznaczania Ogólnej Liczby Drobnoustrojów w Mleku”.

Do udziału w spotkaniu zaproszonych zostało wiele osób mających wpływ na funkcjonowanie sektora mleczarskiego i badawczego w Polsce, jak również gość specjalny: Pan Pierre Broutin – Dyrektor Generalny Bentley Instruments na Europę Zachodnią oraz ekspert ds. analityki laboratoryjnej działający w ramach licznych grup programowych IDF oraz ICAR. Uczestników seminarium w Weterynaryjnym Centrum Kształcenia Podyplomowego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach powitał Dyrektor Bentley Polska Sp. z o.o. Dr Andrzej Ściubisz.

Dyrektor Generalny Bentley Instruments na Europe Zachodnią – Pierre Broutin omówił zagadnienia dotyczące walidacji automatycznych liczników bakterii w Unii Europejskiej, uniwersalnego współczynnika przeliczeniowego dla liczby bakterii oraz międzynarodowych testów biegłości. Dr Jolanta Rola z PIWET – Puławy przedstawiła wyniki z realizacji programu wyznaczania zależności pomiędzy wynikami metody instrumentalnej a metody referencyjnej oznaczania ogólnej liczby drobnoustrojów.

Druga część seminarium dotyczyła nowoczesnych metod oznaczania zawartości kazeiny w mleku.
Prof. Joanna Barłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie omówiła znaczenia kazeiny jako głównego składnika mleka decydującego o jego przydatności do przetwórstwa a Dyrektor Pierre Broutin zaprezentował najnowszy aparat Bentley Instruments Dairy Spec FT badający m.in. ten parametr.

Dr hab. Antoni Pluta z SGGW zakończył spotkanie zwięźle podsumowując współczesne trendy w produkcji, ocenie i przetwórstwie mleka.

Mniej oficjalna część spotkania miała miejsce w przepięknej, jesiennej scenerii Kazimierza Dolnego.

Wszystkim szanownym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i uczestnictwo w tym, kolejnym już, cyklicznym spotkaniu organizowanym przez firmę Bentley.

Z wielu przychylnych i ciepłych opinii wnioskujemy, ze spotkania te są potrzebne i służą sektorowi mleczarskiemu i analitycznemu do wymiany doświadczeń i lepszego zrozumienia potrzeb.