Nowoczesność w analizie mleka i produktów mleczarskich
Home » Seminaria i targi » Seminarium Puławy 2012

Seminarium Puławy 2012

29.10.2012 r.
W dniach 26-27 października 2012 roku firma Bentley Polska Sp. z o.o., we współpracy z Zakładem Higieny Żywności Pochodzenia Zwierzęcego Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, zorganizowała seminarium poświęcone nowoczesnym metodom oznaczania ogólnej liczby drobnoustrojów w mleku.

Głównym tematem spotkania były „Instrumentalne Metody Oznaczania Ogólnej Liczby Drobnoustrojów w Mleku”, a jego celem było przybliżenie uczestnikom innowacyjnych technologii oraz aktualnych wytycznych w zakresie badań mikrobiologicznych mleka.

Eksperci i uczestnicy

Do udziału w seminarium zaproszono liczne grono ekspertów, naukowców, przedstawicieli branży mleczarskiej oraz specjalistów zajmujących się badaniami laboratoryjnymi. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy, a jego wyjątkowym gościem był Pan Pierre BroutinDyrektor Generalny Bentley Instruments na Europę Zachodnią, ceniony specjalista w dziedzinie analityki laboratoryjnej i aktywny członek grup programowych IDF oraz ICAR.

Uroczystego otwarcia dokonał Dr Andrzej Ściubisz, Dyrektor Bentley Polska, który powitał wszystkich zgromadzonych w Weterynaryjnym Centrum Kształcenia Podyplomowego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach.

Kluczowe tematy seminarium

Walidacja metod instrumentalnych i ich znaczenie w badaniach mleka

Pierwsza część spotkania koncentrowała się na walidacji i standaryzacji automatycznych liczników bakterii w Unii Europejskiej. Pierre Broutin przedstawił zagadnienia dotyczące międzynarodowych testów biegłości, uniwersalnego współczynnika przeliczeniowego dla liczby bakterii oraz standardów stosowanych w laboratoriach mleczarskich.

Następnie głos zabrała Dr Jolanta Rola z PIWET – Puławy, prezentując wyniki programu mającego na celu określenie zależności pomiędzy wynikami uzyskanymi metodą instrumentalną a tradycyjną metodą referencyjną oznaczania ogólnej liczby drobnoustrojów w mleku. Wyniki badań wywołały żywą dyskusję wśród uczestników, którzy podkreślali potrzebę dalszego rozwijania technik analitycznych.

Nowoczesne metody analizy zawartości kazeiny w mleku

Druga część seminarium poświęcona była analizie kazeiny – kluczowego składnika mleka, mającego fundamentalne znaczenie w przetwórstwie mleczarskim.

Prof. Joanna Barłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zaprezentowała szczegółowe informacje na temat wpływu zawartości kazeiny na jakość mleka oraz jego przydatność do produkcji serów i innych przetworów mlecznych.

Kolejną prelekcję poprowadził ponownie Pierre Broutin, który przedstawił nowoczesne rozwiązania technologiczne w analizie mleka. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszym urządzeniem Bentley Instruments Dairy Spec FT, umożliwiającym szybką i precyzyjną analizę zawartości kazeiny, tłuszczu oraz innych składników mleka.

Podsumowanie obrad przedstawił Dr hab. Antoni Pluta z SGGW w Warszawie, który omówił współczesne trendy w produkcji mleka, jego ocenie oraz możliwościach przetwórstwa, podkreślając dynamiczny rozwój branży oraz rosnące wymagania dotyczące kontroli jakości surowca.

Część nieoficjalna – networking w Kazimierzu Dolnym

Po intensywnym dniu pełnym prelekcji i dyskusji, uczestnicy seminarium mieli okazję spędzić wieczór w Kazimierzu Dolnym, gdzie w otoczeniu malowniczych jesiennych krajobrazów kontynuowano rozmowy w mniej formalnej atmosferze. Była to doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń oraz omówienia dalszych perspektyw dla branży mleczarskiej.

Podziękowania i dalsza współpraca

Firma Bentley Polska Sp. z o.o. pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich obecność, zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo w dyskusjach.

Z wielu przychylnych i ciepłych opinii, które otrzymaliśmy, wynika, że tego rodzaju spotkania odgrywają kluczową rolę w wymianie wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy przedstawicielami sektora mleczarskiego, laboratoriów analitycznych oraz instytucji naukowych.

Jesteśmy przekonani, że kolejne edycje seminariów organizowanych przez Bentley Polska będą cieszyć się równie dużym zainteresowaniem i pozwolą na dalszy rozwój metod analizy mleka oraz doskonalenie standardów jakości w branży mleczarskiej.

Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Newsletter
Spodobał Ci się ten artykuł? Zasubskrybuj nasz newsletter, aby otrzymywać więcej podobnych treści, być na bieżąco z najnowszymi produktami oraz ekskluzywnymi ofertami!

Współadministratorem danych jest firma Bentley Polska Sp. z o.o. Twój adres e-mail będzie wykorzystywany jedynie do rozsyłania informacji marketingowych. Zawsze możesz zrezygnować z otrzymywania naszych wiadomości. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres e-mail: iod@bentley.pol.pl