Szybkie, precyzyjne oznaczanie ogólnej liczby bakterii jest nieodzowne dla zapewnienia bieżącej kontroli jakości mleka surowego oraz optymalizacji procesów produkcyjnych.
Dane techniczne i zasady działania
- Odczynnik stosowany do inkubacji składający się z buforu, enzymu proteolitycznego i markera DNA ma na celu rozpuszczenie komórek somatycznych, kuleczek tłuszczowych i białka oraz zabarwienie DNA bakterii.
- Marker fluorescencyjny wiąże się selektywnie tylko ze specyficzną, podwójną spiralą DNA.
- Podczas inkubacji mieszanina mleka i odczynników jest poddawana działaniu ultradźwięków za pomocą dwóch sond ultradźwiękowych w celu przyśpieszenia chemicznego rozpadu cząstek powodujących zakłócenia oraz w celu rozbicia kolonii bakteryjnych
i poprawy skuteczności barwienia DNA.
- Po inkubacji przereagowana próbka zostaje przeniesiona do modułu pomiarowego (cytometria przepływowa) gdzie bakterie stykają się z intensywną wiązką światła laserowego, co powoduje efekt fluorescencji.
- Impulsy powstałe na skutek zjawiska fluorescencji skupiane są w układzie optycznym, filtrowane i rejestrowane przez fotodetektor.
- Intensywność impulsów analizowana jest przez system operacyjny komputera.
- Po oddzieleniu poziomu szumów impulsy przeliczane są na jednostki tworzące kolonie w oparciu o przeprowadzoną uprzednio kalibrację.