SomaCount FC bazuje na oryginalnej technice pomiarowej tzw. cytometrii przepływowej służącej do oznaczania komórek somatycznych w mleku surowym. Cytometria przepływowa jest bardzo wszechstronną techniką, używaną w medycynie do detekcji, analizy i sortowania komórek. SomaCount FC jest rezultatem ponad 20-letnich badań i doświadczeń z cytometrią przepływową, jako, że pierwszy aparat powstał w 1991 roku.
Próbka mleka jest najpierw mieszana z barwnikiem fluorescencyjnym, który zabarwia komórki somatyczne. Ten roztwór jest wstrzykiwany do cytometru przepływowego, gdzie strumień płynu nośnego doprowadza do spotkania zabarwionych komórek somatycznych z promieniem lasera. Mocniejszy i bardziej stabilny laser półprzewodnikowy zastąpił laser gazowy poprzedniej generacji. Zabarwione komórki emitują fluorescencyjne impulsy świetlne, które są następnie wykrywane i gromadzone. Analiza histogramów, które pokazują wysokość i szerokość tych impulsów daje w rezultacie wynik w postaci liczby komórek somatycznych. Histogramy są rejestrowane i archiwizowane i mogą być przywołane w przyszłości do dalszej analizy.
Program operacyjny
Program operacyjny aparatu jest oparty na platformie Windows. Prosty i intuicyjny, graficzny interfejs użytkownika jest zaprojektowany do łatwej obsługi przez operatora. Wyrafinowany program do eksportu wyników oraz możliwości dostępu do aparatu poprzez sieć internetową, pozwalają pracownikom laboratorium na zdalne monitorowanie stanu instrumentu oraz analizę wyników.
Obszerne dane diagnostyczne są cały czas zapisywane w pamięci tak, aby użytkownik był pewien, że instrument w chwili badania próbek pracował optymalnie. Ponieważ, pełny zestaw danych diagnostycznych jest zapisany razem z wynikiem każdej próbki, istnieje możliwość kontroli (walidacji) stanu aparatu podczas badania próbek. Pracownicy serwisu firmy Bentley Instruments mogą również logować się zdalnie poprzez sieć do aparatu i pomagać w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.
Bentley SomaCount FC spełnia wymagania ICAR oraz normy ISO 13366 / IDF 148 dla oznaczania komórek somatycznych jak również wykazuje zgodność z metodologią AOAC.