Nowoczesność w analizie mleka i produktów mleczarskich
Home » Mikrobiologia » Rewolucja w leczeniu raka?

Rewolucja w leczeniu raka?

14.02.2022r.

W grudniu odbyło się pierwsze spotkanie grupy pionierów w szybko rozwijającej się dziedzinie, która może zmienić sposób dostarczania radioterapii pacjentom onkologicznym.

Konferencja FLASH Radiotherapy and Particle Therapy (FRPT2021) koncentruje się na temacie aktualnej radioterapii oraz badaniach i próbach, które kształtują przyszłe leczenie onkologiczne. Jest to pierwsze multidyscyplinarne forum, na którym prezentowane są najnowsze badania nad FLASH i terapią cząsteczkową, skupiające liderów badań akademickich i klinicznych, dostawców z branży radioterapii oraz międzynarodową publiczność.

Członek komitetu organizacyjnego, profesor Karen J Kirkby z PRECISE Group na Uniwersytecie w Manchesterze i The Christie NHS Foundation Trust, ściśle współpracowała z Don Whitley Scientific przy tworzeniu pierwszej na świecie komory roboczej ze zmodyfikowaną atmosferą radiobiologii protonowej ze zintegrowanym ramieniem robota. Ta komora jest wykorzystywana do badań nad leczeniem raka, i została zaprezentowana przez grupę PRECISE podczas spotkania w Wiedniu.

Centrum Proton Beam Therapy w Manchesterze jest pierwszym w Wielkiej Brytanii ośrodkiem terapii wiązką protonową NHS o wysokiej energii. Na terenie placówki znajduje się wydzielona sala badawcza, sfinansowana przez The Christie Charity, w której działa nowa komora Whitley. System ten wraz ze zintegrowanym ramieniem robota został sfinansowany z funduszy CRUK Manchester Major Center.

Radioterapia z użyciem wiązki protonowej (Proton Beam Therapy) to zaawansowana forma radioterapii wykorzystująca wiązkę protonów o wysokiej energii zamiast promieni rentgenowskich. PBT kieruje radioterapię dokładnie tam, gdzie jest potrzebna, przy mniejszym uszkodzeniu otaczającej tkanki.

Opisywana specjalna komora powstała na bazie komory Whitley H135 HEPA i pozwala na sterowanie poziomem:

  • tlenu z dokładnością 0,1% w zakresie 20%;
  • dwutlenku węgla z dokładnością 0,1% w zakresie 15%;
  • temperatury do 45°C;
  • wilgotności względnej do 80%.

Naukowcy mogą stworzyć idealne warunki do swoich eksperymentów, niezbędne do badań nad odpowiedzią komórek niedotlenionych na napromieniowanie protonowe lub napromieniowanie błyskiem protonowym. We wnętrzu znajduje się system statywów, umożliwiający wstępne załadowanie do 36 płytek wielodołkowych lub butelek do hodowli komórkowych. Urządzenie wyposażone zostało w precyzyjnego, wieloosiowego robota przemysłowego, dzięki czemu próbki mogą być pobierane z systemu regałowego, poddawane działaniu wiązki protonów, a następnie odkładane na regał. Taki układ automatyzuje proces testowania, dzięki czemu można przeprowadzić jak największą liczbę eksperymentów, w powtarzalnych warunkach i w jak najkrótszym czasie, bez interwencji człowieka.

Istnieje nadzieja, że ​​spotkanie FRPT2021 wystawi na pierwszy plan potencjał tej innowacyjnej radioterapii i to, jak może zrewolucjonizować leczenie nowotworów.

Fot. Don Whitley Scientific