Nowoczesność w analizie mleka i produktów mleczarskich
Home » Mikrobiologia » Komory anaerobowe Don Whitley Scientific cieszą się popularnością na całym świecie

Komory anaerobowe Don Whitley Scientific cieszą się popularnością na całym świecie

31.03.2023 r.

Firma Don Whitley od ponad 45 lat jest pionierem w dziedzinie rozwoju i zastosowania komór o zmodyfikowanej atmosferze dla potrzeb mikrobiologii oraz hodowli komórkowej. Ponad 3500 komór jest w użyciu w 50 krajach na całym świecie. Poniżej prezentujemy niektóre przykłady zastosowań produktów firmy.

W połowie 2022 roku w Whiston Hospital w Merseyside zainstalowano komorę A25, która wykorzystywana jest do inkubacji mikroaerofili, takich jak Campylobacter. Jest to trzecie urządzenie tego typu, gdyż szpital posiada już komory Whitley A35 oraz A45. Model A25 wyposażony jest w wiele funkcji, które zapewniają łatwe i wydajne użytkowanie, a także gwarantują utrzymanie idealnych warunków dla poszczególnych organizmów. Ma pojemność 300 płytek Petriego, pozostawiając jednocześnie więcej niż wystarczającą przestrzeń do przetwarzania próbek w ściśle kontrolowanym środowisku jest często używany jako beztlenowa stacja robocza. Whiston Hospital może używać A25 jako komory mikroaerobowej, poprzez podłączenie wstępnie odpowiednio zmieszanego gazu.

Komora anaerobowa Whitley

Na początku 2023 roku miała miejsce instalacja komory A25 w laboratoriach E&O w Bonnybridge (Szkocja) – firmie zajmującej się pozyskiwaniem, przygotowaniem i dostarczaniem wysokiej jakości podłoża hodowlanego. Whitley A25 jest wyposażona w porty natychmiastowego dostępu i ma wbudowaną śluzę, która może pomieścić 20 szalek Petriego 90 mm lub 3 butelki Duran o pojemności 500 ml. Śluza umożliwia przeniesienie przedmiotów do atmosfery stacji roboczej w ciągu 20 sekund. Komora A25 zapewnia możliwość testowania podłoża hodowlanego w stabilnym i precyzyjnym środowisku, a dzięki portom natychmiastowego dostępu i przezroczystemu akrylowemu frontowi, zespół E&O może sprawdziać wzrost bakterii beztlenowych bez ryzyka pogorszenia jakości próbki.

University of Plymouth w Wielkiej Brytanii stosuje komorę anaerobową Whitley A55 do pracy z bakteriami Clostridioides, zapobieganiu infekcji oraz kontrolą i diagnostyką molekularną patogenów, aby pomóc w sprostaniu globalnemu wyzwaniu opieki zdrowotnej, jakim jest oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe. Z kolei kierownik techniczny Southern General Hospital (Szkocja) zwraca uwagę na zmniejszenie zużycia gazu oraz obniżenie kosztów eksploatacji komory A55 w porównaniu z poprzednio stosowanym rozwiązaniem.  Jedną z kluczowych zalet tej konkretnej stacji roboczej jest duży obszar inkubacji, który mieści do 1400 x 90 mm płytek Petriego, zapewniając ogromną wydajność roboczą w warunkach ściśle beztlenowych. Urządzenie wyposażono w dwie śluzy – każda z nich umożliwia wprowadzanie i wyjmowanie płytek Petriego o wymiarach 40 x 90 mm po obu stonach stanowiska roboczego, co zapewnia maksymalną elastyczność i poprawia przepływ pracy w laboratorium. Obie śluzy mogą być obsługiwane w tym samym czasie. 

Kierownik zespołu HCS z placówki Forth Valley Royal Hospital zwraca uwagę na łatwość w obsłudze Whitley A45 oraz wbudowany wyświetlacz pozwalający na obserwację wszelkich alertów dotyczących aktualnych ustawień atmosfery, temperatury czy kalibracji. Funkcja Airlock blokująca dopływ powietrza umożliwia łatwe przenoszenie płytek do wnętrzna śluzy oraz swbodne ich wyjmowanie. Badacze z University of Leeds stosujący komorę Whitley A45, koncentrują się na mikroflorze jamy ustnej i jej powiązaniach z różnymi chorobami zakaźnymi, a także na złożonych interakcjach w obrębie biofilmów jamy ustnej. Korzystając z rozwiązań Whitley, można analizować próbki w niezbędnych, odpowiednich fizjologicznie warunkach. 

W Noble’s Hospital mieszczącym się na wyspie Man pracownicy laboratorium diagnostycznego zwracają uwagę na komfort pracy z posiadaną komorą Whitley A95 oraz automatyzację procesu badania. W komorze wyposażonej zarówno w systemy monitorowania beztlenowego, jak i katalitycznego, każdego dnia przetwarzane jest 200 płytek Petriego, czego około 60 z nich podlega rotacji (wymianie na nowe posiewy). „Kiedyś wykonywaliśmy kontrole ręcznie i każdego ranka musieliśmy używać paska do testowania beztlenowców. Teraz mamy pewność, że warunki będą beztlenowe lub że alarm ostrzeże nas, jeśli tak nie jest. Co do kwestii rejestracji danych, pobieramy wyniki co 28 dni, co jest naprawdę przydatne do celów audytu.” Z kolei w laboratorium Royal Cornwall Hospital dysponujące komorą Whitley A95, zajmuje się wszelkiego rodzaju preparatami, pod względem ilości wymazy z ran stanowią większość płytek w komorze. Możliwa jest obserwacja większej ilości bakterii beztlenowych z posiewów krwi, szybka inkubacja płytek oraz butelek. W ciągu zaledwie jednego tygodnia wizolowano bakterie Finegoldia magna, Peptostreptococcus sp.  and Prevotella disiens z dodatnich posiewów krwi.

Firma Bentley Polska Sp. z o.o. jest oficjalnym przedstawicielem firmy Don Whitley Scientific na terenie Polski. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z nami telefonicznie na numer 22 863 90 42 lub poprzez adres e-mail: bentleyPL@bentleyinstruments.com

Newsletter
Spodobał Ci się ten artykuł? Zasubskrybuj nasz newsletter, aby otrzymywać więcej podobnych treści, być na bieżąco z najnowszymi produktami oraz ekskluzywnymi ofertami!

Współadministratorem danych jest firma Bentley Polska Sp. z o.o. Twój adres e-mail będzie wykorzystywany jedynie do rozsyłania informacji marketingowych. Zawsze możesz zrezygnować z otrzymywania naszych wiadomości. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres e-mail: iod@bentley.pol.pl