Nowa platforma BactoCount IBC 3.0 Multiplex całkowicie otwiera pole zastosowań do dokładnej analizy składu komórek bakteriologicznych i somatycznych mleka w celu usprawnienia wczesnej diagnostyki zapalenia gruczołu mlekowego, monitorowania jakości mleka i jego bezpieczeństwa.
Analizator Bentley BactoCount IBC 3.0 został zatwierdzony jako co najmniej równoważny z metodami referencyjnymi EN-ISO 4833-1:2013 oraz ISO 13366-1:2008 do oznaczania całkowitej flory oraz komórek somatycznych w surowym mleku krowim w czasie 2 minut – numer certyfikatu: 2021LR97.
Co nowego w wersji 3.0?
Instrument został całkowicie zaprojektowany od podstaw, aby zapewnić wyjątkową, w pełni otwartą i dostosowującą się platformę do szerokiego zakresu potencjalnych zastosowań. BactoCount IBC 3.0 oferuje jednoczesną analizę, w czasie rzeczywistym, całkowitej liczby komórek flory oraz komórek somatycznych w mleku surowym. Z naszym urządzeniem możliwe jest wykonanie do 200 analiz na godzinę.
Zastosowanie aplikacji multipleksowych jest możliwe dzięki drugiemu opcjonalnemu laserowi (16 dostępnych długości fal) i czterem detektorom (dla sygnałów fluorescencyjnych i rozproszonych). Na jednej próbce można jednocześnie uruchomić maksymalnie trzy aplikacje.
Zasada działania
- Odczynnik inkubacyjny składający się z buforu klarującego, enzymu proteolitycznego i markera fluorescencyjnego jest dodawany do mleka w celu przeprowadzenia lizy komórek somatycznych, rozpuszczenia kuleczek tłuszczu i białek, przepuszczalności bakterii i zabarwienia ich DNA.
- Znacznik fluorescencyjny wtrąca się szybko i wybiórczo do dwuniciowego kwasu nukleinowego wszystkich bakterii.
- Mieszanina jest poddawana działaniu ultradźwięków podczas okresu inkubacji, aby pomóc w chemicznym rozpadzie cząstek powodujących zakłócenia, rozbić pozostałe kolonie bakterii oraz w celu rozbicia kolonii bakteryjnych i poprawy skuteczności barwienia DNA..
- Po etapie inkubacji część mieszaniny inkubacyjnej jest przenoszona do cytometru przepływowego, gdzie bakterie są ustawiane i wystawiane na intensywną wiązkę lasera i fluorescencję.
- Sygnał fluorescencyjny jest skupiany przez optykę, filtrowany i wykrywany za pomocą fotodetektora.
- Intensywność impulsów analizowana jest przez system operacyjny komputera.
- Przefiltrowane impulsy (IBC) są następnie przekształcane w jednostki tworzące kolonie (CFU) po zastosowaniu równania konwersji.