Nowoczesność w analizie mleka i produktów mleczarskich
Home » Asortyment » Wybór odpowiedniego dozownika butelkowego

Wybór odpowiedniego dozownika butelkowego

26.05.2021r.

Czym jest dozownik butelkowy?

Dozownik butelkowy to szeroko stosowana aparatura pomiarowa, która pomaga w dozowaniu odczynników chemicznych (kwasy, zasady itp.). Jest powszechnie stosowany w badaniach naukowych, przemyśle spożywczym, laboratoriach biotechnologicznych, winiarniach, gorzelniach i wielu innych gałęziach przemysłu.

Chociaż proces dozowania można przeprowadzić ręcznie, wiąże się to z ryzykiem takim jak rozlanie chemikaliów, niedokładny pomiar odczynników, a nawet niebezpieczne wypadki w laboratorium. Aby zapobiec takim zagrożeniom i zwiększyć bezpieczeństwo miejsca pracy, dozowniki butelkowe są jedną z najlepszych alternatyw dozowania dostępnych dla naukowców.

Dozowniki butelkowe firmy Microlit powstały w wyniku intensywnych badań. Udało się rozwiązać jeden z najczęściej występujących problemów, które często narażały twarz użytkownika na kontakt ze szkodliwymi odczynnikami. Specjalna funkcja pozwala na ponowne napełnienie oraz płukanie  urządzenia bez potrzeby ściągania go z butelki.

Jaki dozownik butelkowy wybrać?

Istnieje wiele różnych dozowników butelkowych, a każdy z nich może być używany do określonych celów. Przy wyborze odpowiedniego dozownika należy mieć na uwadze następujące czynniki:

1. Pojemność dozownika

Dozowniki butelkowe są dostępne w wersjach o stałej i zmiennej objętości. Najpopularniejszym jest model zmiennej objętości, który pozwala użytkownikowi wybrać objętość dozowanej cieczy w oparciu o obsługiwany zakres dozownika i przyrosty objętości. Objętość można regulować ręcznie za pomocą pokrętła lub elektronicznie za pomocą panelu sterowania.

Dozowniki butelkowe firmy Microlit o nazwach produktowych Ultimus, Beatus, Scitus i Lentus  są również dostępne w różnych pojemnościach.

2. Zastosowanie chemiczne

Wybierając dozownik butelkowy, użytkownik musi sprawdzić czy jest on przeznaczony do danego rodzaju chemikaliów, z którymi będzie pracował. Dobranie odpowiedniego dozownika pod konkretne ciecze zapewnia dokładne wyniki, a także umożliwia łatwą konserwację. Zgodność substancji chemicznej z dozownikiem można podzielić na cztery główne kategorie –  kwasy, zasady, rozpuszczalniki i silnie ciecze o właściwościach korodujących.

Na przykład silne chemikalia, takie jak kwas fluorowodorowy i inne media o wysokiej czystości, nie mogą być dozowane przy użyciu zwykłego dozownika ze względu na ich korozyjne właściwości. Aby rozwiązać ten problem, firma Microlit wprowadziła produkt dozownik LentusTM , który został zaprojektowany ze starannie wyselekcjonowanych i przetestowanych materiałów, aby bezpiecznie i dokładnie dozować bardzo agresywne chemikalia, takie jak właśnie kwas fluorowodorowy.

3. Konsystencja odczynnika

Gęstość odczynnika to kolejna ważna kwestia, którą użytkownik musi wziąć pod uwagę przed wyborem dozownika butelkowego. Odczynniki o dużej lepkości kinematycznej od 75 do 500 mm2/s wymagają starannego doboru sprzętu,  podczas gdy odczynniki poniżej 75 mm2/s mogą być dozowane przez urządzenia o zwykłej wydajności.

Dozowniki butelkowe Microlit można z łatwością stosować z płynami o lepkości do 500 cp, co dotyczy większości cieczy.

Zalety dozownika butelkowego

 

1. Dokładność i precyzja

Dozowniki butelkowe zwiększają dokładność i precyzję codziennej pracy laboratoryjnej. Wiadomo, że zapewniają dokładność rzędu 0,5% – 0,6%.

Lp. Microlit Ultimus Microlit Beatus Microlit Scitus Microlit LentusTM
1. 0.25 – 2.5 ml 0.25 – 2.5 ml 0.25 – 2.5 ml 0.25 – 2.5 ml
2. 0.5 – 5 ml 0.5 – 5 ml 0.5 – 5 ml 0.5 – 5 ml
3. 1 – 10 ml 1 – 10 ml 1 – 10 ml 1 – 10 ml
4. 2.5 – 30 ml 2.5 – 30 ml 2.5 – 30 ml 2.5 – 30 ml
5. 5 – 60 ml 5 – 60 ml 5 – 60 ml 5 – 60 ml
6. 10 – 100 ml 10 – 100 ml 10 – 100 ml

 

2. Oszczędność czasu

Jedną z największych zalet dozownika butelkowego jest wzrost produktywności poprzez zwiększenie tempa pracy. Tradycyjne przygotowanie wielu próbek tej samej ilości przez ręczne przelewanie cieszy zajmowałoby wiele godzin. Jednak dozowniki butelkowe umożliwiają użytkownikowi przygotowanie wielu próbek w krótkim czasie.

3. Proste w użyciu

Dozowniki butelkowe znane są z łatwości użycia i bezpieczeństwa. Zapewniają zamknięte, idealne środowisko dla odczynników zapobiegając przypadkowemu rozlaniu i zmniejszając ryzyko narażenia użytkowników na niebezpieczne chemikalia. Adaptery dostarczane z większością dozowników butelkowych pozwalają wygodnie dopasować dozownik do większości butelek z odczynnikami laboratoryjnymi.

4. Oszczędność chemikaliów

Zaprojektowane ergonomicznie dozowniki butelkowe zapobiegają marnowaniu i przypadkowemu rozlaniu odczynników. Wyposażone są w zawór recyrkulacyjny, który zapobiega utracie resztek cieczy podczas oczyszczania poprzez zawrócenie ich do zamontowanej butelki. Ponadto, jeśli zawór recyrkulacyjny zostanie zamknięty a tłok przypadkowo wciśnięty, odczynnik zamiast wylać się z powrotem wróci do butelki.

Innowacyjne zalety dozowników butelkowych firmy Microlit

Oferowane przez nas urządzenia marki Microlit zostały wyposażone w pewne dodatkowe unikatowe funkcjonalności. Niektóre z nich opisujemy poniżej:

Technologia Dual InletTM – dostępna w Microlit Ultimus funkcja oferuje 4 tryby obsługi cieczy – płukanie, rozcieńczanie, uzupełnianie, czyszczenie – bez przymusu demontażu dozownika z butelki.  Technologia wielokrotnie nagradzana i opatentowana w Indiach, UE i USA. 

Microlit LentusTM – to dozownik wykonany z materiałów obojętnych chemicznie. Zawiera elementy takie jak tłok PTFE i O-ring ETP, rurki wlotowe i wylotowe FEP, tuleję FEP oraz ceramiczny system zaworów o wysokiej czystości do bezpiecznego dozowania kwasu fluorowodorowego i mediów o wysokiej czystości.

Zawór recyrkulacji – zapobiega utracie odczynników podczas oczyszczania, kierując je ponownie do zamontowanej butelki i ułatwia dozowanie bez pęcherzyków. Funkcja dostępna w modelach Microlit Beatus oraz Microlit LentusTM .

Poniżej opisano cechy wspólne dla wszystkich dozowników butelkowych marki Microlit:

Springless Valve™ ułatwia płynny transfer cieczy i zapobiega występowaniu blokad.

EasyKnob™ to specjalnie zaprojektowane pokrętło regulacji objętości cieczy, które umożliwia obrót o 180° w celu łatwego i szybkiego ustawiania objętości dozowania.

FlexiNozzle™ to regulowana dysza. Oferuje wysoki stopień elastyczności, ułatwiając łatwe dozowanie w trudnych warunkach laboratoryjnych.

Uzyskanie poprawnych wyników w wyznaczonych ramach czasowych jest celem każdego badania. Z pomocą dozowników butelkowych, użytkownik jest o krok bliżej do uzyskania dokładnych i precyzyjnych wyników przy efektywnym wykorzystaniu czasu. Zdecydowanie zaleca się, aby poświęcić dużo czasu i uwagi na dobór dozownika butelkowego, który będzie najlepiej pasował do przeprowadzanego badania.

Microlit oferuje cztery rodzaje dozowników butelkowych – Ultimus, Beatus, Scitus i LentusTM – z których wszystkie są łatwe w użyciu i pomagają osiągnąć pożądane rezultaty w szybkim tempie.