Nowoczesność w analizie mleka i produktów mleczarskich
Home » Asortyment » Grupa Elsa, wiodący gracz szwajcarskiej branży mleczarskiej, wykorzystuje rozwiązania analityczne firmy Bentley Instruments do kontroli jakości mleka

Grupa Elsa, wiodący gracz szwajcarskiej branży mleczarskiej, wykorzystuje rozwiązania analityczne firmy Bentley Instruments do kontroli jakości mleka

08.05.2024r.

Grupa Elsa, spółka zależna grupy Migros Industrie, jest jednym z głównych graczy przemysłowych w szwajcarskiej gospodarce mleczarskiej. Specjalizująca się w szczególności w produkcji i pakowaniu produktów mlecznych, dojrzewaniu i przetwórstwie serów, ale także rozwoju sosów i produktów na bazie białek roślinnych, firma wyróżnia się szczególnie dynamicznymi pracami badawczo-rozwojowymi oraz solidnymi umiejętnościami technologicznymi. Zamiłowanie do innowacji i mocne strony w zakresie wydajności analitycznej, które wykorzystuje również do kontroli jakości.

W szczególności odbiór mleka poddawany jest systematycznym, niezwykle rzetelnym, precyzyjnym i szybkim analizom, za które odpowiada laboratorium GPL (Milk Producers Management). W sercu floty instrumentów znajdują się trzy urządzenia referencyjne: BactoCount IBC 3.0, BactoCount IBCm 3.0 i DairySpec FT firmy Bentley Instruments…

Swoimi doświadczeniami dzielą się z nami Jacques BONFILS, kierownik laboratorium GPL Elsa Group, a także Alexandre VAN DEN BERGHE i Adrien CAHOT, menedżer sprzedaży i kierownik wsparcia technicznego w Bentley Instruments.

LGdL: Witam. Na początek kilka słów o Grupie Elsa i jej spółce dominującej, Migros Industrie: jej podstawowej działalności, sile roboczej i głównych produktach?

Jacques BONFILS (JB): Migros Industrie, którego Elsa Group jest w rzeczywistości spółką zależną, zrzesza około 14 000 pracowników na całym świecie. W 64 zakładach produkcyjnych: 55 zlokalizowanych w Szwajcarii i 9 za granicą, wytwarza się ponad 20 000 produktów, w tym mięso, drób, słodycze, kawa, nabiał, pieczywo, napoje, artykuły higieny osobistej, odżywki itp.

Grupa, znajdująca się blisko konsumentów i spółdzielni Migros, dysponuje potężnym silnikiem badawczo-rozwojowym, będącym motorem wzrostu, w połączeniu z uważnym monitorowaniem nowych trendów i technologii rynkowych. Zajmuje pozycję lidera i pioniera dzięki swoim innowacyjnym, zrównoważonym i zdrowym rozwiązaniom, takim jak pierwszy substytut jajka na twardo na bazie białek sojowych, opracowany kilka miesięcy temu przez jej zespoły wspólnie z partnerami z zewnątrz.

Grupa Elsa zatrudnia prawie 1400 osób i oferuje ponad 2000 referencji w czterech jednostkach biznesowych: Mleczarnia, ekspert w zakresie produkcji i pakowania produktów mlecznych; Ser, specjalista w rafinacji i przetwórstwie serów; Roślinne w celu rozwoju roślinnych produktów białkowych i wreszcie Jednostka Biznesowa Sosy. Każdego dnia angażujemy się w spełnianie oczekiwań konsumentów, respektując jednocześnie ambitne cele, jakie sobie stawiamy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Z siedzibą w Estavayer-le-Lac (kanton Fryburg) w Szwajcarii i siecią sześciu wyspecjalizowanych firm, Grupa Elsa posiada 12 lokalizacji, w tym 10 w Szwajcarii i 2 za granicą. 

LGdL: W jaki sposób Grupa Elsa przeprowadza kontrolę jakości swoich produktów, od otrzymania surowców po gotowe produkty?

JB: Główny zakład grupy znajduje się w Estavayer-le-Lac i odbiera około 240 milionów kg mleka rocznie. Laboratorium GPL odpowiada za wszelkie analizy i jakość mleka i śmietanki po otrzymaniu mleka i towarów (RLM).

Każda ciężarówka – ciężarówka, której zbiornik jest podzielony na sześć przedziałów – jest po przybyciu sprawdzana na podstawie próbki mleka reprezentatywnej dla całego ładunku. Stężenie pH mleka i jego stopień kwasowości (SH), jego właściwości organoleptyczne, a także wykrywanie substancji hamujących, bakterii i komórek somatycznych […] podlegają kontroli po wejściu na obiekt. W zależności od wyników w czasie rzeczywistym i zdefiniowanych standardów, ciężarówka może rozładować swoją zawartość lub nie.

Zaznaczmy też, że jeśli wyniki tych pierwszych analiz wykroczą poza tolerancje, przeprowadzana jest druga kontrola, tym razem na próbkach pobranych z każdej komory zbiornika, co pozwala na dokładniejsze zlokalizowanie źródła problemu oraz wyeliminowanie jedynie obciążonego mleka bez utraty reszty ładunku. Podczas rozładunku każdej ciężarówki pobierana jest również próbka w celu zapłaty za jakość. Próbka ta jest analizowana w laboratorium GPL akredytowanym zgodnie z międzynarodową normą ISO/IEC 17025:2017.

Grupa Elsa posiada na swoim terenie kilka innych laboratoriów, w tym jedno dedykowane do kontroli półproduktów oraz laboratorium chemiczne produktów gotowych. Wszystkie analizy mikrobiologiczne gotowych produktów przeprowadzane są zewnętrznie.

LGdL: Jakich rozwiązań analitycznych używacie do kontroli składu i kryteriów jakości mleka? Jak pasują do Twojej organizacji?

JB: Dzisiaj używamy głównie trzech analizatorów mleka Bentley Instruments:

→ dwa cytometry przepływowe – BactoCount IBC 3.0, który zastąpił kilka lat temu BactoCount IBC 2.0 nabytego przez nasze laboratorium w 2006 r. oraz BactoCount IBCm, który uzupełnił naszą flotę instrumentalną w 2015 r., umożliwiając kontrolę w czasie rzeczywistym bakterii i komórek somatycznych na etapie odbioru mleka, który w 2023 roku został zastąpiony przez BactoCount IBCm3.0;

→ spektrometr średniej podczerwieni z transformacją Fouriera (MIR-FTIR): DairySpec FT, w który wyposażyliśmy się w 2014 roku – zastępując sprzęt innej marki – do analizy składu mleka w laboratorium.

Adrien CAHOT (AC): Cytometria przepływowa służy do szybkiego charakteryzowania i liczenia populacji bakterii, komórek somatycznych i innych cząstek zawartych w płynnej matrycy. W 1991 roku firma Bentley Instruments jako pierwsza zastosowała tę najnowocześniejszą technikę do oznaczania liczby bakterii i komórek somatycznych w surowym mleku. Od tego czasu nieustannie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy naszą wiedzę, aby dostarczać rozwiązania umożliwiające jeszcze dokładniejszy pomiar jakości higienicznej surowego mleka. Nasze nowe platformy multipleksowe BactoCount IBC 3.0 i IBCm 3.0, całkowicie przeprojektowane, znacznie poszerzają zakres ich zastosowań w zakresie bardzo precyzyjnej kontroli składu bakteriologicznego i komórkowego surowego mleka, oferując jednocześnie unikalne, całkowicie otwarte i skalowalne narzędzia…

JB: Cytometr przepływowy BactoCount IBCm 3.0 jest używany w Elsa Group po pobraniu mleka z przeciętnej próbki z ciężarówki. Wyniki analizy bakterii i komórek somatycznych mają charakter orientacyjny; umożliwiają przyjęcie mleka lub wręcz przeciwnie, blokują je w przypadku stwierdzenia niezgodności z normami. W tym przypadku analizy są powielane w laboratorium GPL, aby bardzo precyzyjnie scharakteryzować dane zarazki. BactoCount IBC 3.0 umożliwia uzyskanie oficjalnych wyników, na podstawie których określana jest jakość otrzymanego mleka. Od tych elementów i według z góry określonych warunków dokonywane są odliczenia finansowe dla zewnętrznych dostawców i bezpośrednich producentów Grupy Elsa.

Alexandre VAN DEN BERGHE (AVdB.): Spektroskopia z transformacją Fouriera w średniej podczerwieni (MIR-FTIR) umożliwia badanie składu chemicznego. Bentley Instruments stosuje ją do pomiaru składników mleka i produktów mlecznych. Nasz nowy spektrometr DairySpec FT zapewnia niezwykle precyzyjne, niezawodne i szybkie analizy szerokiej gamie laboratoriów mleczarskich i zakładów przetwórczych, na wszystkich rodzajach płynnych produktów mlecznych, mniej lub bardziej lepkich (mleko, śmietana, śmietana, lody, jogurty, serwatka, permeat, retentat, mleko smakowe, siara itp.). Do 64 parametrów, takich jak tłuszcz, białko, SM, laktoza, mocznik, kazeina, profil kwasów tłuszczowych (PAG), BHB we krwi itp. można analizować jednocześnie za pomocą DairySpec FT z maksymalną szybkością 300 próbek./godzinę w zależności od na modelu. Urządzenie posiada również certyfikat ICAR i jest oceniane przez CECALAIT w odniesieniu do mleka, śmietanki i retentatu.

JB: W Elsa Group jego zastosowanie jest szczególnie strategiczne, ponieważ DairySpec FT umożliwia precyzyjne określenie zawartości tłuszczu (tłuszczu) – MP (materii białkowej), aby móc przystąpić do płatności za mleko.

LGdL: Dlaczego sięgnąłeś po rozwiązania firmy Bentley Instruments? Jakie są zalety?

JB: Wybraliśmy urządzenia Bentley Instruments, ponieważ są niezawodne i precyzyjne. Świadczą o tym nasze różne europejskie badania i wyniki międzylaboratoryjne, a także akredytacja SN EN ISO/IEC 17025:2018. Decydująca była także cena zakupu trzech urządzeń.

AVdB : W porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi, instrumenty firmy Bentley Instruments mają wiele zalet. Jeśli chodzi o analizę metodą cytometrii przepływowej, nasze rozwiązania BactoCount IBCm 3.0 i IBC 3.0 posiadają certyfikat ISO 16140-2:2016 i dlatego zostały zatwierdzone jako metody alternatywne w porównaniu z metodą referencyjną ISO 4833-2:2013 (Mikrobiologia łańcucha pokarmowego – Metoda horyzontalna dla oznaczanie liczby mikroorganizmów – Część 2: Zliczanie kolonii w temperaturze 30°C techniką posiewu powierzchniowego).

BactoCount IBCm 3.0 to także najszybszy na świecie licznik bakterii umożliwiający określenie w czasie rzeczywistym higienicznej jakości surowego mleka. Oferuje analizę w ciągu 2 minut, znacznie szybciej niż inne metody alternatywne (> 9 minut), co pozwala na wzrost produktywności, a także zmniejszenie kosztów operacyjnych i przestojów dużych ciężarówek. Metoda referencyjna ISO 4833-2:2013 wymaga ponad 72 godzin inkubacji przed uzyskaniem wyniku.

Korzyści są również godne uwagi pod względem wydajności analitycznej i standaryzacji procesów. BactoCount IBCm, którego pierwsze wersje były ręczne, jest teraz półautomatyczny; jedyna ręczna manipulacja ogranicza się do umieszczenia próbki pod pipetą. BactoCount IBCm 3.0 można również wyposażyć w przenośnik próbek, co pozwala na przetwarzanie do 50 próbek na godzinę.

A.C: Wydajność BactoCount IBC 3.0 do monitorowania bakterii i komórek somatycznych zawartych w mleku sięga 200 analiz/godzinę, co jest najszybszym tempem dostępnym obecnie na rynku! Testy multipleksowe IBC 3.0 są w pełni zautomatyzowane, a metoda wyjątkowo ustandaryzowana i powtarzalna gwarantuje globalną równoważność wyników pomiędzy laboratoriami i krajami.

Na tej samej próbce można jednocześnie wykonać dwie aplikacje. Nowa platforma BactoCount IBC 3.0, która integruje maksymalnie dwa lasery (dostępnych 16 długości fal) i cztery detektory (fluorescencyjne i dyfuzyjne), została specjalnie zaprojektowana, aby umożliwić potencjalną integrację przyszłych zastosowań, takich jak zliczanie określonych szczepów… Rewolucyjna i skalowalny, pozwala zaspokoić obecne i przyszłe potrzeby laboratoriów w zakresie optymalnego oznaczania i waloryzacji jakości higienicznej mleka.

AVdB : Jeśli chodzi o nasz spektrometr DairySpec FT, jego działanie również w pełni odpowiada wymaganiom normatywnym dotyczącym analizy składników mleka: ISO 9622|IDF 141:2013, AOAC i ICAR. Dzięki 64 parametrom, które może analizować jednocześnie, opatentowanej technologii wysokiej standaryzacji widm i licznym dostępnym kalibracjom, DairySpec FT oferuje całą wszechstronność i wydajność analityczną, które czynią go idealnym narzędziem dla przemysłu mleczarskiego. Wzrost produktywności i rentowności jest znaczny w porównaniu z metodami alternatywnymi.

Inne zalety: brak polityki przestarzałości i oprogramowanie szyte na miarę, konfigurowalne zgodnie z potrzebami każdego laboratorium, każdego zastosowania itp. Dane spektralne każdej analizowanej próbki są trwale rejestrowane i w pełni dostępne do analizy wstecznej lub opracowania nowych kalibracji na określonych parametrów, samodzielnie przez użytkownika lub we współpracy z Bentley Instruments.

Należy również pamiętać, że DairySpec FT może być wyposażony w system identyfikacji próbek wykorzystujący czytnik kodów kreskowych, kod QR i/lub chip RFID, a także przenośnik w celu zautomatyzowania i maksymalizacji analizy próbek do 300 próbek/godzinę.

Na koniec należy zaznaczyć, że analizatory Bentley Instruments korzystają z potężnego oprogramowania Nexgen, wyposażonego w bardzo intuicyjny interfejs użytkownika i liczne funkcje diagnostyczne, połączone z rozbudowanymi możliwościami zdalnego sterowania, w tym w razie potrzeby przez personel serwisowy firmy Bentley Instruments.

LGdL: Czy jesteś zadowolony ze wsparcia ze strony Bentley Instruments?

JB: Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wsparcia, dostępności i szybkości reakcji zespołu Bentley Instruments. Kilkukrotnie mogliśmy skorzystać z jej usług, w szczególności precyzyjnie dostosować funkcjonalności BactoCount IBC 3.0 i DairySpec FT do konfiguracji naszego procesu: montaż regału w celu zwiększenia przepustowości, personalizacja systemu identyfikacji poprzez odczyt kodów – barów na naszych butelkach i eksport danych za pośrednictwem naszego LIMS. Wszystkie drukowane raporty są teraz zdematerializowane i można je importować do formatu PDF, aby spełnić nasze zasady dotyczące rezygnacji z papieru.

AVdB : Priorytetem firmy Bentley Instruments zawsze było zapewnienie szybkiej i bardzo wysokiej jakości obsługi posprzedażowej. Nasze doświadczone zespoły zapewniają instalację, szkolenia i usługi na miejscu, a także wsparcie telefoniczne i internetowe, aby pomóc Ci utrzymać najwyższy poziom produktywności.

JB: Zespół wsparcia badawczo-rozwojowego firmy Bentley Instruments również wspierał nas kilka lat temu w opracowaniu nowego modelu kalibracji dla DairySpec FT. Model ukierunkowany na analizę jakości kwasów tłuszczowych (nasyconych/nienasyconych), który stosowaliśmy przez około trzy lata.

LGdL: Czy Wasze podejście do jakości pozwala również reagować na pewne aktualne kwestie, takie jak trwałość produktu, wpływ na środowisko/gospodarkę itp.?

JB: „Tak, wszystkie te punkty mają ogromne znaczenie dla Elsa Group. Na przykład aktywnie pracujemy nad rozwojem nowych, bardziej ekologicznych opakowań i wyposażyliśmy dachy firmy w panele fotowoltaiczne. Od kilku lat wszystkie nasze „odpady” poddawane są metanizacji, a duża część naszych gotowych produktów jest dystrybuowana koleją.

Przypomnijmy na zakończenie, że firma Bentley Instruments, specjalizująca się w opracowywaniu, produkcji i dystrybucji wysokowydajnych rozwiązań analitycznych i automatyzacyjnych dla przemysłu mleczarskiego, czerpie z ponad 40-letniego doświadczenia i globalnej obecności, wzmocnionej solidną siecią dystrybutorów w ponad 60 krajach. Założona w 1982 roku Grupa założona przez Benta LYDERA ma swoją siedzibę w Chaska w stanie Minnesota (Stany Zjednoczone). Jej europejska spółka zależna BENTLEY INSTRUMENTS SARL, utworzona w 2001 roku przez Pierre’a BROUTINA, zlokalizowana jest we Francji, w regionie Hauts-de-France, w Lille i Maroeuil.

Posiadając certyfikat ISO 9001, firma posiada obecnie ponad 2000 urządzeń zainstalowanych na całym świecie, w pełni zgodnych ze standardami ICAR/IDF/ISO. Jako główny gracz w dziedzinie oprzyrządowania analitycznego dla przemysłu mleczarskiego, firma Bentley Instruments zbudowała swoją reputację w oparciu o innowacje i podstawy wysokiej jakości usług wsparcia, skupionych na poprawie efektywności operacyjnej każdego swojego klienta i partnera. Solidne, proste w obsłudze i niezawodne instrumenty, doskonałe wsparcie techniczne i nawiązanie codziennych relacji partnerskich, aby wspierać Cię w rozwoju… Zespół Bentley Instruments jest tutaj, aby Cię wysłuchać!